- Komerční sdělení -aktualne

Fiala sa stretol so slovenským premiérom. Zhodli sa na dôležitosti jadra, hovorili aj o predsedníctve

Český premiér Petr Fiala sa dnes počas svojej návštevy Slovenska stretol so svojím slovenským náprotivkom Eduardom Hegerom.

Premiéri Česka a Slovenska Petr Fiala a Eduard Heger sa pri svojej dnešnej schôdzke zhodli, že jadro musí byť súčasťou energetického mixu oboch krajín. Hovorili aj o českom predsedníctve v Rade Európskej únie a slovenskom vo Visegrádskej skupine, ktorá na obe krajiny čakajú v druhom polroku tohto roku, o bezpečnosti alebo o koronavírusovej pandémii. Ministerskí predsedovia to povedali na tlačovej konferencii.

Heger ocenil, že Fialova prvá zahraničná cesta vo funkcii tradične smerovala na Slovensko. Označil to za symboliku krátko po Novom roku, ktorý Česi a Slováci naposledy v jednom štáte oslavovali pred 30 rokmi. Česko Heger považuje za najdôležitejšieho politického aj ekonomického partnera. Fiala doplnil, že si nevedel predstaviť, že by ako prvý navštívil inú krajinu ako Slovensko. Oba štáty podľa neho majú priateľské vzťahy na mnohých úrovniach.

Programové vyhlásenie: Nová vláda sľubuje stabilizáciu verejných financií i orientáciu na EÚ a NATO
Premiéri sa zhodli, že budú zastávať spoločnú pozíciu ohľadom energetickej politiky. Spoločným českým a slovenským záujmom je podľa nich zahrnutie jadra do energetického mixu ako trvalého čistého zdroja. Uhlíkovú neutralitu je nutné podľa Fialy dosiahnuť bez sociálno-ekonomických dopadov, nie na úkor občanov. Heger v tejto súvislosti spomenul, že každá krajina má inú štartovaciu pozíciu a je nutné to rešpektovať.

Predsedníctvo Česka v EÚ a Slovenska vo V4 môžu byť podľa Hegera príležitosťou na to, aby obe krajiny spoločne udávali tón a smerovali politiku v európskom priestore. Zdôraznil, že oba kabinety sú proeurópske a zakladajú vládnutie na hodnotách právneho štátu a rešpektovaní ľudských práv.

Fiala nechcel konkretizovať priority predsedníctva v EÚ, s Hegerom sa ale dohodli, že Česko a Slovensko sa o nich budú vzájomne informovať. „Budeme sa ich snažiť zladiť tak, aby to dohromady dávalo nejaký zmysel a prinieslo to čo najlepší výsledok,“ dodal český premiér.

Česká a slovenská vláda
Na prelome apríla a mája by sa mohlo uskutočniť spoločné zasadnutie českej a slovenskej vlády. Na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní s českým premiérom Petrom Fialom to povedal predseda slovenskej vlády Eduard Heger. Tradičné stretnutie kabinetov v poslednom čase prekazila pandémia covidu-19.

Rakúšan predloží zoznam profesií, ktorých sa bude týkať pracovná karanténa
Vlády oboch krajín spoločne zasadali koncom roka 2019 vo Valticiach na Břeclavsku. Česko a Slovensko následne plánovali o rok neskôr rokovania v Slovenskom raji, to sa ale kvôli koronavírusu neuskutočnilo. Vlani v apríli sa Heger s vtedajším českým premiérom Andrejom Babišom dohodol na spoločnom zasadnutí v septembri, ani to sa ale nakoniec nekonalo.

Fiala, ktorý dnes do Bratislavy prišiel na svoju prvú zahraničnú návštevu v premiérskej funkcii, na začiatku rokovania daroval Hegerovi karafu a poháre na víno. Od svojho slovenského náprotivku dostal kolekciu slovenských vín a knihu o dejinách umenia.

Český premiér popoludní položí vence k soche prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka aj k pamätníku spoluzakladateľa Československa Milana Rastislava Štefánika. Následne ho prijme slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a potom predseda Národnej rady Boris Kollár.

PR článek

Další články autora