- Komerční sdělení -aktualne

Logistiku mení digitalizácia a automatizácia. Odbor potrebuje kvalifikovaných manažérov aj vodičov, pomôže školstvo?

Nároky na profesionálov v logistike sa s prichádzajúcou digitalizáciou a automatizáciou zvyšujú, napríklad skladníci musia byť schopní operovať so stále kvalitnejšou skladovou technológiou, náročné a komplexné procesy musia byť schopní zvládnuť aj dispečeri a logistickí manažéri. Najviac ale stále chýbajú predovšetkým vodiči, ktorým moderné technológie do istej miery prácu naopak uľahčujú. Práca v logistike je pritom silne dynamická, rôznorodá a dobre platená. Logistické firmy majú veľký záujem o absolventov v odbore logistika, ktorý je možné študovať na vysokých aj stredných školách.

Logistické procesy sú vďaka technologickému pokroku stále komplexnejšie a efektívnejšie, profesionáli v tomto odbore s nimi ale musia držať krok. Najviac je to viditeľné na stále zvyšujúcom sa dopyte po kvalifikovaných IT expertoch. „V Rabene prepravujeme rôzne druhy nákladu naprieč Európou, k čomu sú v dnešnej dobe okrem vodičov potrební aj odborníci na umelú inteligenciu a softvérové ​​riešenia,“ vysvetľuje Jozef Ševčík, country manager logistickej spoločnosti Raben Logistics Slovakia.

Logistika je krvným obehom spoločnosti

Všeobecne sa logistika zaoberá tokom tovaru, peňazí a informácií. Na stredných školách sa preto často študuje v spojení s finančníctvom alebo ekonómiou. Pri samotnom štúdiu sa študenti stretávajú s predmetmi, ako je matematika, fyzika a informatika, ale aj právo, manažment, alebo napríklad dopravná infraštruktúra.

Pre štúdium logistiky na vysokej škole existuje niekoľko možností, jednou z nich odbor podniková logistika na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, alternatívou je napríklad odbor dopravná technika a logistika na Technickej univerzite v Košiciach, dopravné služby a logistika na Žilinskej univerzite alebo odbor logistika na Vysokej škole logistiky v Bratislave.

V praxi je logistika úplne kľúčovým odvetvím, vďaka ktorému si môžeme denne v obchodoch kupovať čerstvé potraviny, rovnako ako širokú škálu spotrebného i luxusného tovaru. Reálne tieto toky zaisťujú dopravné spoločnosti, ako je napríklad nadnárodná firma Raben, ktorá sa zaoberá poskytovaním komplexných logistických riešení a prepravou tovaru naprieč Európou a v ktorej je pre vyštudovaných profesionálov vždy miesto. „Na pracovné pozície zaoberajúce sa plánovaním a riadením prepravy, potrebujeme ľudí so vzdelaním v odbore. Absolventi odboru logistika na stredných i vysokých školách sú pre nás preto ideálni,“ hovorí Jozef Ševčík.

Na Slovensku chýbajú vodiči kamiónov

Slovensko dlhodobo zápasí s nedostatkom vodičov, ktorých na trhu chýbajú tisíce. Problém, ktorý je prítomný prakticky vo všetkých európskych krajinách, je zrejme zapríčinený najmä časovou náročnosťou a taktiež pomerne náročnými vstupnými predpokladmi. Profesia vodiča je totiž veľmi zodpovedná a je k nej potrebná trpezlivosť a tiež schopnosti vedieť udržať pozornosť dlhšiu dobu vkuse.

„Profesionálnym vodičom určite nemôže byť niekto, kto nemá čas, v tomto ohľade sa určite jedná o pomerne náročné povolanie. Na druhú stranu profesionálni vodiči dosiahnu na zaujímavé platové ohodnotenie a môžu v rámci zamestnania cestovať. V prípade Raben Group majú medzinárodní vodiči šancu pozrieť sa naprieč európskymi krajinami,“ uviedla manažérka marketingu Raben Logistics Slovakia Tímea Pospišová. Raben na Slovensku prevádzkuje celkom 4 pobočky, v ktorých zamestnáva viac než 180 ľudí. Spoločnosť má centrálu v Senci a popri pobočke v Kočovciach v najbližšej dobe plánuje rozšírenie svojho pôsobenia v Žiline a Košiciach, kde sa presťahuje do väčších a modernejších priestorov.

PR článek

Další články autora