- Komerční sdělení -aktualne

Zaradenie jadra medzi čisté zdroje môže priniesť komplikácie, myslí si riaditeľ ČEZ

Podľa riaditeľa ČEZ Daniela Beneša môže byť zaradenie jadra medzi čisté zdroje energie pre Česko problematické.

Návrh Európskej komisie (EK) zaradiť za určitých podmienok energiu vyrobenú z jadra a zemného plynu medzi šetrné ku klíme môže podľa generálneho riaditeľa ČEZ Daniela Beneša v tomto znení priniesť zásadné komplikácie z hľadiska transformácie slovenskej energetiky a najmä teplárenstva. Česká republika by mala podľa neho zaslať pripomienky a návrhy úprav tak, aby sa akt stal akceptovateľný, a aby jeho podmienky boli vôbec realizovateľné. Beneš to uviedol na twitteri.

Podľa Hospodárskej komory (HK) by vyjednané podmienky mali okrem iného zaručiť, že tuzemská energetika v priebehu niekoľkých rokov nestratí súčasnú konkurencieschopnosť, povedal ČTK hovorca HK Miroslav Diro.

„Ak by bol akt prijatý v tomto znení, priniesol by zásadné komplikácie z hľadiska transformácie slovenskej energetiky a najmä teplárenstva. V oblasti jadra by prijatie návrhu znamenalo, že nový blok v Dukovanoch by mohol byť zároveň posledným novým jadrovým zdrojom,“ uviedol Beneš.


Končí ďalší dodávateľ energií, zasiahne to až päťtisíc odberateľov

Problémy by sa podľa neho týkali veľkých aj malých modulárnych jadrových zdrojov. „Investície do šesťdesiatročnej prevádzky existujúcich blokov v Dukovanoch či v Temelíne po roku 2040 je taktiež v rozpore s navrhnutou taxonómiou,“ uviedol generálny riaditeľ ČEZ.

Plánovaný prechod teplárenstva z uhlia na zemný plyn nebude podľa neho kvôli návrhu možné realizovať a centrálne zásobovanie teplom v SR z veľkej časti skončí, pretože dosiahnutie podielu 30 percent spoluspaľovania vodíka od roku 2026 v nových plynových zdrojoch nie je možné.

„Z pozície prvého viceprezidenta Zväzu priemyslu a dopravy SR i generálneho riaditeľa Skupiny ČEZ sa domnievam, že by SR mala zaslať pripomienky a návrhy úprav tak, aby sa akt stal akceptovateľný a aby jeho podmienky boli vôbec realizovateľné. ČEZ aj Zväz priemyslu a dopravy sú pripravené aktívne pomôcť,“ uviedol Beneš.


Investície do jadra a plynu majú byť ekologické? Viedeň hrozí Bruselu žalobou

SR podľa Dira nedisponuje ako iné únijné krajiny takými prírodnými podmienkami, ktoré by umožnili spoliehať sa len na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. „Požadovať dlhodobú energetickú sebestačnosť, a pritom sa spoliehať len na obnoviteľné zdroje je pre nás nesplniteľné,“ povedal. SR preto podľa neho potrebuje zaistiť okrem iného plynulý prechod z uhlia na plyn a širšiu podporu jadrovej energie.

Pri prípravách odklonu od uhlia je podľa Dira nutné tiež umožniť ekonomickú obnovu dotknutým regiónom, ktoré sú od uhoľného priemyslu teraz závislé, teda Moravskosliezsky, Karlovarský a Ústecký kraj.

Európska komisia dlho očakávanú publikáciu takzvanej taxonómie, teda systému podpory ekologických investícií, doteraz niekoľkokrát odložila. Návrh komisie podľa Financial Times predpokladá, že investície do jadra budú smerovať najmenej nasledujúcich 20 rokov a do zemného plynu desať rokov.

PR článek

Další články autora