- Komerční sdělení -aktualne

Toyota by mohla v USA za minulý rok v predaji áut predbehnúť General Motors

Japonská automobilka Toyota Motor by mohla za minulý rok prekonať v predaji áut v Spojených štátoch automobilku General Motors (GM).

S odvolaním sa na prognózy niektorých analytikov to uviedla agentúra Reuters. General Motors si pozíciu jednotky na americkom trhu drží od roku 1931.

Automobilka Toyota od decembra obnoví v Japonsku výrobu, ktorú obmedzila kvôli pandémii

Za prvých deväť mesiacov roku Toyota v USA predala 1,86 milióna áut, zatiaľ čo GM 1,78 milióna. Analytička automobilového trhu zo spoločnosti Edmunds Jessica Caldwellová sa domnieva, že Toyota prekonala za minulý rok v predaji GM. Pokiaľ by sa tak nestalo, musel by sa GM podľa nej podariť nejaký zázrak.

Avšak Caldwellová si nemyslí, že by tento posun bol dlhodobý. Upozornila tiež, že GM predáva viac značiek ako Toyota. Rovnako organizácia Cox Automotive predpokladá, že Toyota za celý minulý rok prekonala GM.

Minulý rok bol poznamenaný nedostatkom polovodičov, hojne používaných v automobiloch. To donútilo automobilky sústrediť sa na ziskovejšie modely.
Analytici predpokladajú, že za celý minulý rok sa v Spojených štátoch predalo asi 15 miliónov áut. Predaj tak zostal výrazne pod päťročným priemerom z rokov 2015 až 2019, ktorý činí 17,3 milióna áut. Spoločnosť IHS Markit predpokladá, že v tomto roku sa predaj zvýši na 15,5 milióna.

Vlani tiež výrazne rástli ceny nových áut. Spoločnosť Edmunds uviedla, že priemerná cena nového vozidla v novembri vystúpila na rekordných 45 872 USD (vyše milión Sk) z 39 984 USD v novembri 2020. U ojazdených vozidiel potom spoločnosť Edmunds na tento rok predpovedá, že ich ceny prvýkrát prekročia hranicu 30 000 USD .

V roku 2020 automobilka General Motors predala v USA 2,55 milióna áut, zatiaľ čo Toyota 2,11 milióna. Tretí bol Ford Motor, ktorý predal 2,04 milióna vozidiel.

IHS Markit odhaduje, že po celom svete sa tento rok predá takmer 82,4 milióna automobilov. To by bolo zhruba o 3,7 percenta viac ako vlani, keď predaj podľa odhadov vzrástol o 2,9 percenta.

PR článek

Další články autora