Štátny dlh minulý rok stúpol na rekordných 2,5 bilióna korún
„Horšie zaobchádzanie s verejnými peniazmi táto krajina vo svojej histórii nikdy predtým nezažila a pevne verím, že už ani nikdy nezažije.
Na tlačovej konferencii to dnes uviedol minister financií Zbyněk Stanjura. Na každého Čecha tak hypoteticky pripadol dlh zhruba 234 038 Kč.
Za nárastom štátneho dlhu je najmä emisia štátnych dlhopisov kvôli pokrytiu rekordného schodku minuloročného štátneho rozpočtu a snahe využiť priaznivé podmienky na finančných trhoch na predfinancovanie plánovaných splátok dlhu. Rozpočet vlani skončil so schodkom 419,7 miliardy korún.
„Horšie zaobchádzanie s verejnými peniazmi táto krajina vo svojej histórii nikdy predtým nezažila a pevne verím, že už ani nikdy nezažije. Tento nezodpovedný hazard tandemu Alena Schillerová – Andrej Babiš našťastie nástupom našej vlády skončil. Nezostáva nám teraz bohužiaľ nič iné, než sa zase vrátiť nohami na zem a hospodáriť s takými prostriedkami, ktoré naozaj máme k dispozícii alebo aspoň môžeme reálne splatiť. Preto sme teraz v rozpočtovom provizóriu, preto sme odmietli ďalší strašný rozpočet z pera mojej predchodkyne a preto som začal hľadať úspory okamžite po svojom vymenovaní ešte na tento rok,“ uviedol minister.
Celá obrazovka
Stanjura ďalej povedal, že sa SR v rokoch 2020 a 2021 zadlžovala rekordným tempom, pričom náklady na pomoc štátu v boji s pandémiou tvorili menšiu polovicu rastu dlhu, konkrétne 351 miliárd korún.
Štátny dlh je tvorený dlhmi vlády a vzniká predovšetkým hromadením schodkov štátneho rozpočtu. Financovaný je pokladničnými poukážkami, štátnymi dlhopismi, priamymi pôžičkami alebo pôžičkami od Európskej investičnej banky.
Schodok štátneho rozpočtu
Hospodárenie štátu vlani skončilo s rekordným schodkom 419,7 miliardy korún. V roku 2020 vykázal štátny rozpočet deficit 367,4 miliardy korún. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Zbyněk Stanjura. Výsledok štátneho rozpočtu bol ovplyvnený vplyvmi pandémie koronaviru a sprievodnými podpornými opatreniami. Schválený rozpočet na minulý rok počítal s deficitom 500 miliárd korún. Najvyšší schodok mal doteraz rozpočet kvôli dopadom pandémie práve za rok 2020.
Celkové príjmy štátneho rozpočtu vlani stúpli medziročne o 11,8 miliardy korún na 1487,2 miliardy korún. Daňové príjmy vrátane poistného na sociálne zabezpečenie stúpli medziročne o 35,4 miliardy na 1,29 bilióna korún. Celkové výdavky rozpočtu vzrástli o 64 miliárd na 1906,9 miliardy korún.
Za vysokou infláciou je aj ekonomická politika dosluhujúcej vlády, myslí si Stanjura
Od tohtoročného januára Česká republika hospodári v rozpočtovom provizóriu, v rámci ktorého jednotlivé kapitoly štátneho rozpočtu dostanú v každom mesiaci peniaze na výdavky do výšky jednej dvanástiny celkovej ročnej sumy v predchádzajúcom roku. Dôvodom provizória je fakt, že Snemovňa do konca minulého roka neschválila návrh štátneho rozpočtu. Predchádzajúca vláda Andreja Babiša ho navrhla so schodkom 377 miliárd korún, nový kabinet chce deficit znížiť pod 300 miliárd Kč obmedzením výdavkov. Zvýšenie daní odmieta.

Provizórium by malo podľa vyjadrenia ministerstva financií trvať do konca marca a štát je naň podľa úradu pripravený.
Za nižším ako plánovaným schodkom 500 miliárd korún boli podľa ministerstva financií predovšetkým daňové príjmy. Prekročili plány ministerstva o 96,1 miliardy korún. „Za týmto výsledkom stál v prvom rade vyšší objem miezd a platov, spotrebné výdavky domácností, ale aj nízke využitie novozavedeného inštitútu spätného uplatnenia daňovej straty a mimoriadnych, zrýchlených odpisov podnikateľskými subjektmi. Na druhej strane inkaso čisto daňových príjmov štátneho rozpočtu zaostalo pod úrovňou roku 2020 o 19,2 miliardy korún,“ uviedlo ministerstvo financií.