- Komerční sdělení -aktualne

Inflácia v eurozóne bola v decembri na svojom maxime za 20 rokov, vystúpila na 5 percent

Miera inflácie v eurozóne v decembri vystúpila na päť percent, čo je najvyššia hodnota od zavedenia spoločnej európskej meny euro pred 20 rokmi.

Vo svojom rýchlom odhade to dnes oznámil európsky štatistický úrad Eurostat. Zvyšovali sa hlavne ceny energií a potravín. V novembri bola inflácia na 4,9 percenta. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje, zverejnené budú zhruba v polovici tohto mesiaca.

Inflácia v eurozóne tak zostáva vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá ho stanovila na dve percentá. ECB na rozdiel od niektorých analytikov naďalej očakáva, že sa inflácia tento rok vráti k stanovenému cieľu. Prezidentka ECB Christine Lagardeová pred koncom minulého roka povedala, že centrálna banka preto neplánuje na súčasný rast cien reagovať sprísnením menovej politiky.

Decembrová inflácia je vysoko nad odhadmi analytikov. Tí ju v ankete agentúry Reuters odhadovali na 4,7 percenta.

Ceny energií sa medziročne zvýšili o 26 percent v porovnaní s rastom o 27,5 percenta v novembri. Rast v kategórii potraviny, alkohol a tabakové výrobky dosiahol 3,2 percenta, zatiaľ čo v novembri predstavoval v medziročnom porovnaní 2,2 percenta. Ceny neenergetického priemyselného tovaru sa medziročne zvýšili o 2,9 percenta po raste o 2,4 percenta v novembri.

Proti novembra ceny v eurozóne v decembri podľa odhadu vzrástli o 0,4 percenta. V novembri predstavoval ich medzimesačný rast aj 0,4 percenta.

Eurostat dnes v samostatnej správe zverejnil aj výsledky prieskumu, ktorý sleduje náladu podnikateľov v eurozóne. Vyplynulo z neho okrem iného, ​​že firmy zmiernili očakávania rastu cien, a to prvýkrát za viac ako rok. To môže naznačovať, že obdobie vytrvalého rastu cien môže byť čoskoro na konci.

Väčšina firiem, najmä v spracovateľskom sektore, naďalej počíta s tým, že v najbližších troch mesiacoch zvýši ceny. Ich podiel na celku ale oproti novembru mierne klesol naprieč sektormi, uviedol Eurostat. Širší index ekonomickej nálady, ktorý zahŕňa otázky na dôveru medzi spotrebiteľmi, maloobchodníkmi aj priemyselníkmi v eurozóne, klesol na 115,3 bodu. Je to druhý mesačný pokles v rade a zároveň najnižšia hodnota od vlaňajšieho mája.

PR článek

Další články autora