- Komerční sdělení -aktualne

Firmy od 10 do 49 pracovníkov musia začať s testovaním

Povinné testovanie bude podľa ministra priemyslu a obchodu Karla Havlíčka platiť aj pre firmy od desiatich do 49 zamestnancov, prvé kolo testovania musia dokončiť do 26. marca. Schválila to dnes vláda.

Testovanie v malých podnikoch sa týka 650 000 pracovníkov. O zvýšení frekvencie testovania na dvakrát týždenne vláda zatiaľ nerozhodla, bude o tom ešte rokovať s profesijnými organizáciami. Hodlá ale zaviesť povinnosť pre úrady do 50 zamestnancov, o tom bude rokovať na budúcom rokovaní vo štvrtok. Havlíček to povedal na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní kabinetu.

Asociácia malých a stredných podnikov testovanie v menších firmách považuje za logické. Požaduje ale, aby testovanie dvakrát týždenne bolo spustené až po Veľkej noci, ktoré sprevádzajú dva skrátené týždne. „Testovanie dvakrát týždenne bude pôsobiť problémy najmä v výmenných prevádzkach, prípadne vo firmách, kde je prevádzka obmedzená napríklad na tri dni v týždni. Najväčšie problémy s testovaním raz týždenne už teraz majú stavebné firmy, kde sa rozbieha sezóna a majú pracovníkov na rôznych miestach,“ povedala prezidentka asociácie Eva Svobodová.

núdzový stav v Prahe
Boj s covidom: Nové opatrenia nebudú stačiť, je nutné obmedziť priemysel, hovoria odborníci

Tím spoločnosti Proplať.to sa skladá z 12 ľudí. Pracujú čiastočne z domova, vo firme majú priestory kancelárií oddelené a snažia sa využívať separátne. „Testovaniu sa nebránime, na druhej strane to jednoznačne znamená viacnáklad spojený s pandémiou a ochranou obyvateľstva s tým, že ide o preventívne opatrenia. Takže keď už vynakladáme miliardy do najrôznejších aktivít, testovanie by malo byť stopercentne hradené,“ uviedol spolumajiteľ firmy Ivo Ščuka.

Celá obrazovka
Firmy nad 250 zamestnancov museli prvý cyklus testovania dokončiť do piatku, pre podniky s 50 až 249 pracovníkmi končí termín dnes. Úrady a ďalšie verejné inštitúcie musia všetkých zamestnancov otestovať do stredy. Pokiaľ sa pripočítajú malé firmy, pravidelne raz týždenne bude testovanie podľa Havlíčka podstupovať 3,2 milióna pracovníkov. Pridať by sa čoskoro mali aj úrady s menej ako 50 pracovníkmi. Podľa Havlíčka je ešte potrebné vyriešiť, ako bude systém fungovať v malých obciach.

Vláda uvažuje o tom, že by namiesto testovania raz za sedem dní zvýšila frekvenciu na dva testy za týždeň. Podľa Havlíčka ide o zložitý logistický projekt najmä pre veľké firmy, treba teda všetko prediskutovať s odborovými asociáciami a zväzmi. Viceprezident Zväzu priemyslu a dopravy SR Jan Rafaj dnes uviedol, že by sa najskôr mali vyhodnotiť dáta z doterajšieho testovania a až keď sa ukáže, ako je úspešné v súčasnom stave, ukladať firmám ďalšie povinnosti.

Vo firmách je podľa Havlíčka pozitivita 0,7 až 1,5 percenta. Nižšia je vo veľkých podnikoch, kde sa testuje už dlhšiu dobu. Vďaka povinnému testovaniu sa podľa neho darí odhaliť 2000 až 3000 pozitívnych zamestnancov denne.
Samotestovacích sád je podľa Havlíčka na trhu dosť. Dodávatelia ich majú v skladoch aktuálne päť až 5,5 milióna voľných. Každý deň podľa neho pribúdajú zhruba dva milióny testov. Mesačne ich je pritom potrebných 12 až 13 miliónov. Na jeden test sa bude ďalej platiť príspevok 60 korún z verejného zdravotného poistenia, dodal Havlíček.

PR článek

Další články autora