- Komerční sdělení -aktualne

Ohrozí havárie lode Virgin Galactic súkromný kozmický priemysel v USA?

Spoločnosť Virgin Galactic, ktorá patrí miliardárovi Richardovi Bransonovi, sľubuje dôsledne prešetriť nehodu svojej vesmírnej lode SpaceShipTwo. Otázkou však je, či to stačí, aby sa to nezaobišlo bez následkov pre americký súkromný kozmický priemysel. Ide o druhú nehodu súkromného kozmického zariadenia v USA za veľmi krátku dobu. Havária si vyžiadala život jedného z pilotov vesmírneho plavidla.

Rusko si chce splniť sen a konečne uskutočniť cestu na Mesiac
Vyšetrovanie nehody môže trvať aj celý rok, dát je k dispozícii veľké množstvo a ich analýza môže zabrať veľa času. Zatiaľ je jasné len to, že sa SpaceShipTwo v piatok roztrhla počas letu. Pilot zomrel, kapitánovi sa podarilo katapultovať. Vyšetrovatelia začali tým, že zbierajú trosky stroja v Mohavskej púšti, ktoré sa rozptýlili na ploche s dĺžkou približne ôsmich kilometrov.

„Keď sú trosky takto rozptýlené, znamená to vysokú pravdepodobnosť rozpadu počas letu,“ vyhlásil Christopher Hart z úradu pre bezpečnosť v leteckej doprave.

Havária vyvoláva vážne obavy o budúcnosti súkromného kozmického priemyslu v USA. Branson síce dúfa, že to jeho firma ustojí, zároveň ale po nehode sľúbil vrátiť peniaze tým, ktorí už zakúpili lístky na lety do vesmíru.

Prvé komerčné lety mala jeho firma uskutočniť budúci rok. Lístky si už kúpilo 700 ľudí, za možnosť pozrieť sa do vesmíru si Virgin hovorí 250 tisíc dolárov

PR článek

Další články autora