- Komerční sdělení -aktualne

Koncern Volkswagen rieši nedostatok čipov, vlani sa jeho odbyt prepadol na desaťročné minimum

Celosvetový odbyt nemeckého automobilového koncernu Volkswagen sa v minulom roku znížil o 4,5 percenta na desaťročné minimum 8,9 milióna vozidiel.

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes firma zverejnila. Volkswagen sa v poslednej dobe podobne ako ďalší výrobcovia áut zápasí s nedostatkom čipov.

Súčasťou Volkswagenu je aj mladoboleslavská Škoda Auto. Tá už v utorok oznámila, že v minulom roku dodala zákazníkom po celom svete 878 200 vozidiel. Medziročne ide o pokles o 126 600 áut, respektíve zhruba o 13 percent.

Globálny odbyt hlavnej značky VW sa vlani znížil asi o osem percent na 4,9 milióna vozidiel.
„Zaostávajúce dodávky polovodičov viedli v priebehu roka k obmedzovaniu produkcie, čo malo výrazný vplyv na čísla o predaji,“ uviedla firma v dnešnej tlačovej správe o odbyte značky VW. Upozornila však, že odbyt elektromobilov značky VW sa vlani vyšplhal na rekord.


Volkswagen posunul rozhodnutie o gigafactore na batérie o pol roka, informoval Havlíček

Automobilka v tejto tlačovej správe tiež predpovedala, že podmienky v prvej polovici tohto roku zostanú kvôli pretrvávajúcim výpadkom v dodávkach polovodičov nestále a ťažké. Dodala však, že chce v priebehu roka stabilizovať výrobu a čo najrýchlejšie znižovať vysoký objem nevybavených zákaziek.

Odbyt elektromobilov značky VW sa v minulom roku zvýšil o 73 percent na viac ako 369 000. Odbyt plne elektrických áut sa takmer zdvojnásobil a dosiahol zhruba 263 000, odbyt hybridných vozidiel umožňujúcich dobíjanie z elektrickej siete potom vzrástol o tretinu zhruba na 106 000.

Koncern Volkswagen v decembri oznámil, že v nasledujúcich piatich rokoch vynaloží na investície okolo 159 miliárd eur (takmer štyri bilióny Sk). Z tejto sumy bude viac ako polovica smerovať do elektromobility a digitalizácii.

Koncern vo svojej transformačnej stratégii nazvanej New Auto plánuje, že sa vďaka investíciám a rozvoju stane do roku 2025 lídrom trhu s elektromobilmi.

PR článek

Další články autora