Elektrocentrály patria k zariadeniam, ktoré využijete, keď potrebujete zaistiť prívod elektrickej energie. Ako vybrať tú najlepšiu?
Na čo slúži elektrocentrála
Elektrocentrály sa využívajú v miestach, kde elektrina zavedená vôbec nie je. Najmä tak slúžia v rekreačných objektoch, ďalej sa používajú pri cestovaní s karavanom alebo na kultúrnych akciách, ako sú koncerty a festivaly.
Rovnako ale môžu slúžiť aj v domácnostiach, kde je potrebné riešiť výpadok elektrickej energie. Preto sa elektrocentrály niekedy nazývajú aj záložné zdroje energie.
Vysoko výkonné zariadenia potom nachádzajú svoje využitie aj v priemysle. Zvládnu vyprodukovať energiu aj pre menšiu prevádzku. Úplne kľúčové potom môžu byť v miestach, kde by bol výpadok úplne kritický, ako sú nemocnice a dátové centrá.
Ako vybrať elektrocentrálu
Položiť si pred zaobstaraním tohto zariadenia musíme niekoľko dôležitých otázok. Určujúce je to, aké spotrebiče chceme napájať, kde a ako dlho ju budeme používať av akých podmienkach ju chceme prevádzkovať.
V prvom rade je dôležité sa zamerať na typ spotrebiča, ktorý chceme napájať. Jednať sa môže o spotrebiče:
- odporového typu
- indukčného typu
- kapacitného typu
Najdôležitejším je typ elektrocentrály, od ktorého sa potom odvíjajú aj ďalšie konkrétne parametre. Rozoznávame tak elektrocentrálu:
- rámovú
- invertorovú
Ďalším dôležitým faktorom je potom typ paliva. Podľa tohto budeme ďalej elektrocentrály rozlišovať na:
- benzínové
- dieselové
- olejové
- plynové
Podľa typu fázy môžeme zariadenie ďalej členiť na:
- jednofázové
- trojfázové
Na základe typu regulácie výstupného napätia si môžeme zaobstarať aj elektrocentrálu disponujúcu:
- kapacitnou reguláciou napätia
- AVR reguláciou napätia
- kompaudná regulácia napätia
Čo sa týka najdôležitejších parametrov konkrétneho zariadenia, hlavné sú predovšetkým menovitý výkon, spotreba a hmotnosť. Nemenej dôležitým aspektom by ďalej mala byť aj ochrana prevádzky.