- Komerční sdělení -aktualne

Nakupujeme bitcoin aj étereum. Obchod s kryptomenami vlani stúpol o štvrtinu

Objem obchodu s kryptomenami v Česku vlani vzrástol o štvrtinu na takmer päť miliárd korún.

Väčšinu transakcií tvorili bitcoiny a étereum. Vyplýva to z informácií najväčšieho obchodníka Bit.plus.

Záujem o nákup bitcoinu sa prudko zvýšil na začiatku minulého roku, kedy jeho cena vzrástla nad 30 000 dolárov, teda podľa aktuálneho kurzu nad 650 000 korún. Za jediný mesiac ľudia nakúpili kryptomeny za pol miliardy korún. V polroku už objem obchodov presiahol tri miliardy Kč. V druhej polovici roka rast so zvyšujúcou sa cenou spomalil.

„Bitcoin aj ďalšie kryptomeny zažili vlani výrazne rastový rok. K rastu cien i objemov prispelo okrem iného aj to, že o investície prejavili záujem veľkí hráči. Tohtoročný vývoj bude závisieť okrem iného od rastu inflácie a regulačných snah na trhu s kryptom v jednotlivých krajinách,“ povedal ČTK riaditeľ Bit.plus Martin Stránský.

Záujem o kryptomeny počas roka ovplyvňovala napríklad vyjadrenie majiteľa Tesly Elona Muska, prijatie bitcoinu ako oficiálneho platidla v Salvádore alebo naopak obmedzenie obchodu s ním v Číne alebo Indii. Pozitívny vplyv malo vlani na jeseň aj spustenie fondu spoločnosti ProShares, ktoré investície do kryptomien uľahčilo.

Cena bitcoinu sa v minulom roku z počiatočných zhruba 29 000 dolárov dostala až na rekordných 68 600 dolárov, teda takmer 1,5 milióna Sk, v novembri.

Na konci roka ale klesla na necelých 48 000 dolárov a po správach z americkej centrálnej banky Fed a nepokojoch v Kazachstane sa v januári ďalej prepadala až na 41 000 dolárov. Ethereum vlani zažilo rast o takmer 400 percent na 3800 dolárov. Na začiatku roka jeho kurz nasledoval bitcoin a klesol k 3100 dolárom.

PR článek

Další články autora