- Komerční sdělení -aktualne

Zálohy za energie pre klientov v režime DPI budú mať stanovený strop

Zálohy za energie pre klientov v režime dodávateľa poslednej inštancie (DPI) budú mať novo stanovený strop.

Výška záloh bude zverejnená v utorok, uviedol dnes na twitteri minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček. Energetický regulačný úrad (ERÚ) podľa neho akceptoval ministerský návrh na stanovenie stropu záloh a predloží vyhlášku.


‚Čau ľudí, Havlíček zažaluje Bohemia Energy‘

Do režimu dodávateľa poslednej inštancie sa dostali bývalí klienti spoločnosti Bohemia Energy, ktorá ukončila činnosť v polovici októbra, ale aj ďalších menších dodávateľov. V režime DPI skončilo 900 000 odberateľov.

„Na základe intenzívneho rokovania medzi MPO a ERÚ oznamujeme, že Energetický regulačný úrad akceptuje náš návrh a predloží vyhlášku, na základe ktorej dôjde k zastropovaniu záloh u dodávateľov poslednej inštancie. Výšku nových záloh oznámime zajtra (v utorok), kedy zahájime zrýchlený legislatívny proces,“ uviedol Havlíček.

Havlíček ČTK už skôr povedal, že pôjde o stanovenie maximálnej výšky zálohových faktúr pre DPI, nie ceny za energie. „Chceme tým pomôcť ohrozeným rodinám, súčasne sa ale musia nájsť optimálne hranice, pretože cesta nie je zostať pri DPI, ale prejsť k štandardným dodávateľom,“ uviedol v piatok Havlíček. Štandardní dodávatelia podľa Havlíčka ponúknu nielen lepšiu cenu, ale aj nižšie zálohy na energie, a to o 30 až 60 percent.

Energetická chudoba
Minister Havlíček už skôr uviedol, že asi desatina českých domácností ohrozených energetickou chudobou kvôli rastu cien energií bude mať nárok na jednorazové dávky. Podľa ministerky práce a sociálnych vecí Jany Maláčovej to ale nie je možné a riešenie musí navrhnúť ministerstvo priemyslu a obchodu. Premiéra Andreja Babiša kvôli tomu Maláčová žiada o zvolanie schôdze vlády.

Podľa analytika spoločnosti ENA Jiřího Gavora je stanovenie stropu záloh za energie pre klientov v režime DPI dobrá správa. „Ja si myslím, že to je rozhodne dobrá správa, rozhodne dobrá pomoc klientom. U mnohých klientov nie je ani problém zaplatiť celkový účet, u mnohých klientov je hlavným problémom niekoľkonásobné zvýšenie nákladov v rámci jedného mesiaca,“ povedal Gavor ČTK. Zastropovanie záloh dá klientom patričný čas rozplánovať si svoje finančné výdavky.

Napríklad sedemdesiatdvaročná žena zo Svitavska dostala od DPI innogy list s rozpisom záloh za plyn v minulých dňoch. ČTK povedala, že innogy požaduje mesačnú zálohu 14 110 korún, pričom prvá za október mala uhradiť do nedele 31. októbra. Donedávna platila spoločnosti Bohemia Energy zálohu 3000 korún. Jej dôchodok vrátane vdovského činí zhruba 18 000 korún. Od ČEZ Predaj, ktorý je jej DPI pre elektrinu, má dostať rozpis záloh neskôr. Doteraz za ňu platila Bohemia Energy mesačne 900 korún, pri DPI bude podľa cenníka za október záloha zhruba o 4000 korún vyššia.

Okolo 900 000 odberateľov energetickej skupiny Bohemia Energy, ktorá v polovici októbra ukončila činnosť, si musí hľadať nového dodávateľa energií. Ukončenie činnosti oznámili aj ďalšie firmy s tisíckami odberateľmi. Preberajú ich potom iné spoločnosti, tzv. dodávatelia poslednej inštancie, a mnohým ľuďom kvôli tomu násobne stúpli zálohy za energie.

Zhruba desať percent domácností, ktoré by kvôli tomu mohli byť ohrozené tzv. energetickou chudobou, bude mať nárok na mimoriadnu okamžitú pomoc, povedal Havlíček. Týkať by sa to podľa neho mohlo 400 000 až 500 000 domácností.

Ministerstvo priemyslu a ERÚ odporúčajú, aby ľudia čo najrýchlejšie od dodávateľov poslednej inštancie prešli k štandardnému dodávateľovi energií. Podľa Havlíčka potom budú mať lepšiu cenu alebo môžu lepšie riešiť individuálne problémy, napríklad cez splátkové kalendáre.

PR článek

Další články autora