- Komerční sdělení -aktualne

Automobilky by mohli začať čerpať príspevky z programu Antivirus, dohodla sa tripartita

Automobilky a ich dodávatelia by kvôli obmedzeniu výroby mohli začať čerpať príspevky z programu Antivirus. Štát by im mohol preplácať 60 percent náhrady mzdy do 29 000 korún.

Zhodla sa na tom dnes tripartita. Po rokovaní to na tlačovej konferencii povedal premiér Andrej Babiš. Túto podporu pre automobilový priemysel chce vyjednať v Európskej komisii. Vláda by mohla o spustení programu rokovať najneskôr 7. novembra, dodal Babiš.

„Väčšina účastníkov tripartity podporila návrh variantu, že podporíme automobilový priemysel plus nadväzujúce segmenty,“ uviedol premiér.

Z programu Antivirus sa preplácali zárobky v zatvorených prevádzkach aj náhrady miezd ľuďom v karanténe či firmám s výpadkom dopytu, surovín a personálu kvôli čovidu. Peniaze je možné podľa európskych pravidiel poskytovať do konca roka, jedná sa o predĺženie podpory do konca júna budúceho roka. Zatiaľ by podniky mohli poberať príspevky za október a november.
Antivírus je teraz pre všetky firmy. Babiš povedal, že listom požiada eurokomisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú o schôdzku, aby s ňou prerokoval úpravu pravidiel Antivírusu a jeho nastavenia pre automobilový priemysel. Stretnúť by sa s ňou chcel vo štvrtok.


Ľudia môžu na nové autá čakať aj rok. Čakacia doba sa niekde až zdvojnásobila

Ak by podľa lídra Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOS) Jozefa Stredulu zmeny komisie neodsúhlasila, mala by vláda Antivirus napriek tomu spustiť plošne. Prezident zamestnávateľského Zväzu priemyslu a dopravy Jaroslav Hanák uviedol, že automobilový priemysel obstaráva deväť percent hrubého domáceho produktu a zhruba štvrtinu produkcie priemyslu aj českého exportu.

„Som optimista, že nebude problém s Európskou komisiou. Ak niekto v Bruseli uvažuje o predĺžení podpory do 30. júna, prečo by komplikoval a nesúhlasil s nasadením v Českej republike,“ uviedol Hanák.

Podľa ministra priemyslu a dopravy Karla Havlíčka by príspevky mohli poberať výrobcovia motorových vozidiel, prívesov a návesov s klasifikáciou CZ NACE 29. Získať by ich mohli aj podniky, ktoré týmto producentom dodávajú a majú kvôli výpadkom dopytu problémy. Ministerstvo práce spočítalo výdavky na mesiac asi na 440 miliónov až 1,7 miliardy korún podľa počtu podporených firiem a podľa rozsahu obmedzení ich výroby.

Česko má od júla aj nový zákonný kurzarbeit. Podľa ministerstva práce tento nástroj ale zatiaľ nie je možné využiť, čaká na schválenie Európskou komisiou.

PR článek

Další články autora