- Komerční sdělení -aktualne

Ministerstvo priemyslu stále prepláca dotácie

Ministerstvo priemyslu a obchodu nepristúpilo k plošnému pozastaveniu vyplácania investičných dotácií firmám z holdingu Agrofert, hoci na ne Brusel peniaze od decembra 2018 neposiela. Informoval o tom server iROZHLAS.cz. Rezort tvrdí, že nepreplatiť dotáciu môže len v prípade, že príjemca poruší jej pravidlá.

V súčasnosti sa na ministerstve o preplatení jedného projektu zo slovenských peňazí rozhoduje. Od decembra 2018 už bol tiež jeden projekt Agrofertu rezortom preplatený.

Potom, čo do Česka dorazili predbežné závery auditov k možnému konfliktu záujmov Andreja Babiša, pritom Štátny poľnohospodársky fond prestal preventívne poľnohospodárske investičné dotácie Agrofertu vyplácať.

Podľa hovorkyne ministerstva priemyslu Štěpánky Filipovej vzniká záväzok preplatiť dotáciu už tým, že sú peniaze na určitý projekt prisľúbené.

Koncom minulého roka zástupcovia Európskej komisie českému ministerstvu financií odporučili, aby žiadosti Agrofertu neposielalo na preplatenie, pretože už v tom čase sa riešil možný konflikt záujmov Andreja Babiša. Ministerstvo odporúčaniu komisie vyhovelo, zároveň informovalo rezorty, ktoré o udeľovaní jednotlivých dotácií rozhodujú. Ministerstvo financií ale tvrdí, že nemôže ďalším rezortom nariadiť, aby peniaze prestali vyplácať aj zo štátneho rozpočtu.

„Rozhodnutie nežiadať preplatenie projektov Agrofertu Európskou komisiou bolo správne a bolo na rozhodnutí ministerstva financií, s čím Európska komisia súhlasila. Rozhodnutie nepreplatiť dotáciu subjektu, ktorý na dotáciu má podľa rozhodnutia o poskytnutí dotácie nárok, je úplne iná situácia,“ uviedol pre iROZHLAS.cz námestník pre európske fondy na rezorte priemyslu Marian Piecha.

Hrozil by nám súd, tvrdí Havlíček
Minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček v pondelok popoludní tiež vyhlásil, že nie je iné cesty, lebo by vraj rezortu hrozili súdne spory. Uviedol, že každá dotácia je posudzovaná individuálne

Popísal tiež postup v prípade, že sa podozrenie na pochybenie potvrdí. „Ak sa preukáže to, že došlo k nejakému pochybeniu, tak sa samozrejme nepreplatí nič. Ak sa nepreukáže nič, preplatí sa a možno v čase sa ukáže, že sa preplácať nemalo, tak sa to pochopiteľne po tom subjekte chce naspäť.“

Systém čerpania dotácií je založený na systéme predfinancovania zo štátneho rozpočtu. Európska komisia peniaze preplatí až po splnení určitých podmienok. Projekty holdingu, ktoré teraz ministerstvo na preplatenie do Bruselu nezaslalo, tak boli uhradené zo štátneho rozpočtu.

PR článek

Další články autora