- Komerční sdělení -aktualne

Prezidentský kandidát zbrojného priemyslu odkazuje: Málo zbrojíme

Robejškovi Realisti predstavili svojho prezidentského kandidáta. Je ním prezident Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu Českej republiky Jiří Hynek, ktorý tento týždeň začal zbierať podpisy občanov potrebné na kandidatúru. Čí záujmy bude hájiť?

Uchádzači o post hlavy štátu postupne oznamujú, že zozbierali viac ako päťdesiat tisíc podpisov potrebných na to, aby mohli kandidovať na prezidenta republiky. Okrem textára a producenta Michala Horáčka už tak urobil aj Miloš Zeman a bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky Jiří Drahoš. Tento týždeň sa navyše objavil nový adept na prezidentský post, ktorým je prezident a výkonný riaditeľ Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu Českej republiky Jiří Hynek.

Hynek má kandidovať za Robejškovho Realistu. Na prvé počúvanie prekvapí, že Realisti do prezidentského zápolenia vysielajú niekoho iného ako svojho najznámejšieho zástupcu, politológa a mentora, ako ho oficiálne nazývajú, Petra Robejška.

O to zaujímavejšie je, ako to zdôvodňujú. Robejšek zdôrazňuje, že najdôležitejšou témou volieb bude bezpečnosť, obrana štátu a posilnenie našej národnej hrdosti a dodáva: „Prezident musí hrať vo svojom úrade tri kľúčové úlohy – musí hájiť národný záujem, byť kvalitným vrchným veliteľom ozbrojených síl a silným zástupcom českého priemyslu.“ To všetko podľa Robejška Hynek napĺňa.

Úspešný zástupca zbrojoviek
Realisti tiež vyzdvihujú to, že sa Hynek dvadsať rokov pohybuje v oblasti bezpečnosti, dokonale pozná prostredie českej armády a roky „veľmi úspešne zastupuje českých výrobcov vo svete“. Okrem toho je tiež vedúcim českej delegácie v priemyselnom poradnom orgáne Severoatlantickej aliancie a členom Rady pre výskum, aplikovaný vývoj a inovácie ministerstva obrany.

Sám prezident a výkonný riaditeľ Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu Českej republiky k tomu vo videu na webových stránkach Realistov, v ktorom vysvetľuje svoju prezidentskú kandidatúru, hovorí: „Prezident musí byť schopný pomáhať nášmu exportu, nášmu priemyslu, ja to spĺňam, pretože to vlastne robím celý život.“

Robejškovi Realisti: Chceš nacionalizmus na úrovni?
Asociácia obranného a bezpečnostného priemyslu Českej republiky, ako sama uvádza, združuje firmy zaoberajúce sa výskumom, vývojom, výrobou, obchodom a marketingom s obrannou a bezpečnostnou technikou, materiálom a službami. Presadzuje podnikateľské a obchodné záujmy svojich členov, medzi ktorých patria napríklad AERO Vodochody AEROSPACE a.s. či Česká zbrojovka a. s.

Asociácia tiež poukazuje na to, že je rešpektovaným a uznávaným partnerom českej vlády, ministerstiev priemyslu a obchodu, obrany, vnútra a zahraničných vecí, s ktorými má podpísaný rad dohôd o spolupráci. Podporuje tiež prenikanie firiem českého obranného a bezpečnostného priemyslu na zahraničné trhy a podieľa sa „na proexportnej politike Českej republiky a snaží sa pôsobiť na orgány štátnej správy pri presadzovaní exportných záujmov svojich členov“.

Vývoz zbraní na vzostupe
Vytýčené ciele sa asociácii pod vedením Jiřího Hynka darí plniť. Hodnota exportu zbraní a vojenského materiálu z Česka podľa údajov ministerstva priemyslu a obchodu z roka na rok stúpa. V roku 2012 to bolo ešte 6,77 miliardy korún, v minulom roku potom už rekordných 18,24 miliardy korún. Rok predtým to bolo o viac ako tri miliardy korún menej.

Medzinárodná organizácia Amnesty International, ktorá sa usiluje o dodržiavanie ľudských práv, však dlhodobo poukazuje na to, že Česká republika vyváža zbrane do krajín, ktoré hrubo porušujú ľudské práva a kde chýbajú štandardy kontroly pohybu zbraní.

V roku 2015 išlo o 34 krajín medzi nimi napríklad Irak, Alžírsko, Spojené arabské emiráty, Afganistan či Pakistan. „Často sa jedná o represívne režimy, kde štáty nedisponujú demokratickou kontrolou ozbrojených zložiek, nezávislým súdnictvom, políciou a elitami, ktoré by boli zodpovedné voči svojim občanom,“ upozorňuje Amnesty International, ktorá tiež kritizuje to, že export vojenského materiálu do týchto krajín podporuje ministerstvo zahraničných vecí.

Politický program zástupca zbrojoviek: Viac utrácať za zbrane
Hynek je v skutočnosti kandidátom, ktorého do prezidentského zápolenia pomyselne vysiela český zbrojný priemysel a exportéri zbraní, ktorým zrejme nestačí lobovanie v štátnych inštitúciách a na ministerstve zahraničných vecí, ale radi by mali svoju vlastnú hlavu štátu, respektíve svojho vrchného veliteľa ozbrojených síl, ktorým prezident je.

PR článek

Další články autora