Prípadné prebytky štátneho rozpočtu bude možné využiť od nového roku len na zníženie štátneho dlhu.
Počíta s tým novela zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá bude od 1. januára účinná. S prebytkom hospodáril štát naposledy v roku 2018, keď vykázal kladné saldo 2,9 miliardy korún. V roku 2016 to bolo dokonca 61,8 miliardy Sk.
profimedia-0165783461
České rýchlodráhy sa stali súčasťou európskej dopravnej siete, EÚ na ne dá financie
Pre tento rok má rozpočet skončiť schodkom. Naplánovaný schodok je 500 miliárd korún, podľa odhadov ekonómov aj ministerstva financií však bude nižší. Na budúci rok vláda Andreja Babiša schválila rozpočet so schodkom zhruba 377 miliárd korún.
Nová vláda Petra Fialu má ale v pláne vypracovať nový rozpočet so schodkom pod 300 miliárd korún. Na začiatku roka tak bude krajina hospodáriť v rozpočtovom provizóriu. Novela počíta tiež s tým, že o úhrade rozpočtového schodku bude rovnako ako doteraz rozhodovať Snemovňa na návrh vlády. Schodky štát z väčšej časti rieši vydaním štátnych dlhopisov.
Novela od nového roku umožní úradom po predchádzajúcom súhlase ministerstva financií zriadenie účtov v bankách alebo ostatných peňažných inštitúciách. Svoju žiadosť budú musieť odôvodniť. Doteraz musia mať svoje účty vedené v Slovenskej národnej banke.
„V súvislosti s novelou rozpočtových pravidiel dochádza s účinnosťou od 1. januára 2022 vo vybraných prípadoch k povinnosti organizačných zložiek štátu a príspevkových organizácií požiadať najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti ministerstvo financií o súhlas s pokračovaním vedenia platobných účtov v bankách alebo ostatných poskytovateľoch platobných služieb zriadených pred 1. januárom 2022 alebo všetky prostriedky z týchto účtov previesť do Českej národnej banky a tieto účty bezodkladne zrušiť,“ uviedlo na to Ministerstvo financií.
Snemovňa pri schvaľovaní novely na jeseň v roku 2020 vložila do predlohy aj novelu rokovacieho poriadku Snemovne. Predložil ju podpredseda Snemovne Vojtech Pikal, ale už predtým ju navrhla skupina poslancov naprieč stranami. Počíta s tým, že návrh štátneho rozpočtu na nasledujúci rok môže Snemovňa začať schvaľovať až potom, čo prerokuje štátny záverečný účet za predchádzajúci rok. Ministerstvo financií s tým nesúhlasilo. Jeden z jeho argumentov proti poslaneckej predlohe už skôr uvádzal, že by sa toto opatrenie dalo zneužiť na obštrukcie.
V rámci predlohy sa zmenil aj zákon o rozpočtových pravidlách územných rozpočtov. Norma spresnila niektoré definície v oblasti rozpočtu a znížila sa výška penále za porušenie rozpočtovej disciplíny z jedného na 0,4 promile.
Už účinné ustanovenie v zákone zaviedlo, že úrady nemôžu peniaze na mzdy za neobsadené miesta použiť bez súhlasu ministerstva financií inak. Predchádzajúca vláda si od toho sľubovala ročnú úsporu až dve miliardy korún.