Európska komisia chce zaradiť jadro a zemný plyn na zoznam zelených investícií. Informoval o tom denník Financial Times, ktorý má chystaný návrh k dispozícii. K tomuto kroku vyzývalo dlhodobo okrem iného aj Česko.
Únijná exekutíva na svojich internetových stránkach uvádza, že v piatok o tom začala konzultácie s expertmi. Hodlá dať investorom návod, do ktorých technológií sa oplatí vložiť peniaze. Návrh predpokladá, že investície budú do jadra smerovať najmenej nasledujúcich dvadsať rokov a do zemného plynu desať rokov.
„Európska komisia vzala do úvahy vedecké expertízy, súčasný technologický pokrok aj to, že prechod (k čistej energetike) bude pre jednotlivé členské štáty znamenať rozdielne výzvy. Komisia si preto myslí, že zemný plyn a jadro zohrajú úlohu ako nástroje v prechode k budúcnosti založené prevažne na obnoviteľných zdrojoch,“ píše sa v tlačovej správe EK.
Komisia dá podľa návrhu zelený status tým novým jadrovým blokom, ktoré získajú povolenie na stavbu najneskôr v roku 2045. Podľa serveru českého denníka Hospodárske noviny by to Česku umožnilo postaviť nové bloky jadrových elektrární Dukovany či Temelín.
Členské štáty Európskej únie sa sporia o to, akými dostupnými prostriedkami budú môcť nahradiť energiu a teplo vyrábané z uhlia – tohto zdroja sa majú v rámci prechodu ku klimaticky čistým technológiám v nasledujúcich rokoch zbavovať.
Energia z jadra, pri ktorej produkcii síce nevznikajú skleníkové plyny, ale nie je vyriešené dlhodobé uskladnenie vyhoreného rádioaktívneho paliva, stojí v centre týchto debát. Pre odpor Rakúska, Nemecka a niekoľkých ďalších krajín sa skupine projaderných štátov na čele s Francúzskom nepodarilo presadiť do záverov decembrového summitu v Bruseli, aby EK jadro na súpis zelených investícií zaradila. Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck za Zelených dal najavo, že Nemecko zrejme zámer Európskej komisie odmietne. Aby skutočne spadol pod stôl, musela by sa proti nemu vysloviť kvalifikovaná väčšina členských štátov.
Na zaradenie zemného plynu na zoznam zelených investícií naliehali predovšetkým krajiny južného a východného krídla únie. Tento zdroj energie, označovaný Európskou komisiou ako prechodný, vytvára emisie v zhruba polovičnej miere, než je tomu v prípade uhlia. Tri štvrtiny zemného plynu spotrebovaného v EÚ sa dovážajú, najviac z Ruska.
Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton zaradenie oboch spôsobov výroby elektrickej energie medzi udržateľné podporil s tým, že opatrenie pomôže dosiahnuť do roku 2050 vytúženú klimatickú neutralitu. Znamenalo by to, že ak sa nepodarí úplne zabrániť vzniku emisií, budú aspoň kompenzované zachytávaním uhlíka napríklad pomocou výsadby stromov.
Komisia dlho očakávanú publikáciu takzvanej taxonómie, teda systému podpory ekologických investícií, niekoľkokrát odložila. Podľa FT sa teraz očakáva, že vlády únijných krajín návrh podporia.
Stalo by sa tak napriek výhradám ekologických organizácií, ktoré jadro ani zemný plyn za udržateľné zdroje energie nepovažujú. Hospodárske noviny (HN) upozorňujú, že podľa týchto organizácií by Česko malo masívne stavať veterné alebo solárne elektrárne, ktoré dnes už vyrábajú energiu lacnejšie. „Česká vláda požaduje ďalšie financie na rozvoj zdrojov na plyn alebo na predražené jadrové reaktory, ktoré nebudú stáť skôr ako za 20 rokov,“ povedal HN Ondřej Pašek z Hnutia Dúha.
\“Označovanie plynu a jadra za zelené je čistý greenwashing (šírenie dezinformácií o ekologickej prospešnosti daných technológií – pozn. ČTK),\“ napísal na twitteri europoslanec za frakciu Zelených Michael Bloss. „Skutočný energetický prechod je možný jedine so stopercentne obnoviteľnými zdrojmi,“ dodal.
Rakúska pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) uviedla, že označenie plynu a jadra za zelené technológie povedie „k miliardovým investíciám do odvetví poškodzujúcich klímu“.
Politici návrh EK oceňujú
Návrh Európskej komisie zaradiť jadro a zemný plyn medzi čisté zdroje energie je dobrý signál, je to jeden z kľúčov k energetickej sebestačnosti, uviedol premiér Petr Fiala (ODS). Podľa ministerky životného prostredia Anny Hubáčkovej (KDU-ČSL) možnosť využiť jadro a plyn po prechodné obdobie ako náhradu uhlia umožní Českej republike postupne prejsť na klimaticky čisté zdroje.