- Komerční sdělení -aktualne

Drahé kovy vlani zlacneli, ropa a priemyselné kovy naopak výrazne zdraželi

Drahé kovy vlani zlacneli, cena zlata klesla o sedem percent, striebra o 15 percent. Naopak ropa zdražela o takmer 60 percent. Výrazne o desiatky percent vzrástli ceny priemyselných kovov. Vyplýva to z vyjadrenia analytikov na otázku ČTK.

„Cena zlata sa počas minulého roka znížila o zhruba sedem percent na 1822 USD (39 995 Kč) za trójsku uncu. Po marcovom prepade pod 1700 USD sa v lete krátko dostalo nad 2000 dolárov, ale v druhej polovici roka strácalo. V decembri potom jeho cena začala opäť rásť a celkovo zlato v poslednom mesiaci pridalo cez dve percentá,“ povedal ČTK analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Dôvodom súčasného rastového trendu je prehlbujúca sa inflácia. Ďalším stimulom je rýchle šírenie nového variantu koronaviru omicron, ktoré posiela dole ceny akcií, dodal.

Cena ropy (WTI) vlani posilnila o 58 percent. Dôvodom je najmä obmedzená ponuka suroviny po čovide-19. Zároveň rýchlosť postcovidového oživenia predčila očakávania a prejavila sa silným dopytom po čiernom zlate, uviedol analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. V piatok popoludní cena severomorskej ropy Brent predstavovala 78,64 dolára (1726 Sk) za barel. Americká ľahká ropa WTI sa obchodovala za 75,97 dolára (1668 Sk) za barel.

Cena striebra sa vlani podľa Brávnika prepadla o 15 percent na 23 USD (505 Kč) za uncu. Za posledný mesiac drahý kov posilnil o zhruba 0,4 dolára. Časť minuloročných strát v decembri dohnala aj platina, ktorá sa obchodovala okolo 971 USD (21 314), teda o 6,5 percenta nižšie ako na začiatku roka. V novembri ale jej prepad predstavoval viac ako desať percent.

Tiež Palladium si polepšilo a s cenou tesne pod 1960 USD strácalo proti januáru 16 percent, v novembri to bolo o 12 percentných bodov viac. „Za oživením na konci roka stojí obnovenie produkcie v automobilovom priemysle, ktorý čiastočne vyriešil nedostatok čipov a rozbehol výrobu opäť naplno. Navyše musí stále uspokojovať vysoký dopyt z predchádzajúcich mesiacov,“ podotkol Brávník.

Zdražovali priemyselné kovy, ako je meď, zinok alebo hliník. Dôvodom je pokračujúce celkové oživenie výroby. Meď napríklad posilnila o 25 percent na 9,7 USD (213 Sk) za kilogram, cena hliníka vzrástla o 39 percent na 2818 dolárov (61 858 Sk) za tonu.

Cena lítia vlani od začiatku roka vystrelila o viac ako 400 percent, upozornil Pfeiler. To podľa neho súvisí s obmedzenou ponukou a rastúcim dopytom v súvislosti so zdvíhajúcim sa záujmom o elektromobily.

Medzi skokanmi minulého roka patrí aj urán, ktorého cena vzrástla o 43,5 percenta. Komoditu začali nakupovať špekulanti v reakcii na prudko sa zvyšujúce ceny fosílnych palív. Tie podľa investorov povedú k akceptácii jadra ako prechodného zdroja, čo ceny uránu podporuje, dodal Pfeiler.

Rýchly nárast bol aj pri zemnom plyne, keď po jesennom vrchole nastala výraznejšia korekcia. Cena na amerických burzách stúpla asi o polovicu. Podobný priebeh mala aj cena uhlia, ktorá napriek jesennému poklesu vlani vyrástla o sto percent, doplnil analytik Portu Vratislav Zámiš. Kvôli zlému počasiu a problémom v dodávateľskom reťazci vystúpila podľa neho napríklad cena kávy na desaťročné maximá a oproti začiatku roka sa zvýšila o 75 percent.

PR článek

Další články autora